Kas keegi on tundnud end pärast pikemat aega arvutiga töötamist või istumist suurepäraselt, väljapuhanuna ja nii liikuvana, et võiks spagaati viskuda või kukerpalli teha? Ilmselt ei ole… Pikka aega istumine muudab meie keha jäigaks, kangeks, seetõttu tahamegi esimese asjana veidi võimelda, ringutada ning venitada. Kui aga jätta pikem venitus või võimlemine tegemata, harjutame oma keha liikumatuse suunas – keha jääbki jäigaks. Kuna meie kehad on loodud liikuma, siis tekivadki tõsisemad probleemid kehades, mis ei võimle. Tekivad probleemid lihastöös ja keha asend hakkab muutuma: õlad roteeruvad ette, tekib valu alaseljas, kaelas või õlgades, liikuvushäired seljas, puusapiirkonnas jpm.

 

Liikuvusharjutuste sooritamine kontorivõimlemises on parimaks meetodiks liikuvushäirete ja lihastöö parandamiseks ning valu leevendamiseks. Viimased määravad meie üleüldise elukvaliteedi ja on seotud meie igapäevase kehahoiaku ja istumisasendiga. Mida parem on rüht ning istumisasend, seda vähem esineb valu ja liikuvushäireid. Liikuvusharjutused sobivad suurepäraselt nende negatiivsete tunnuste parandamiseks.

 

Olgu siinkohal märgitud, et ei leidu parimat või perfektset kehahoiakut ega asendit. Inimene ei peaks enda keha mitte staatilises asendis uurima, vaid dünaamilises liikumises, näiteks kõndides.

 

Selleks, et hakata murekohti parandama, peaks alguses valu tekitava harjutuse sooritama. Selleks võib olla näiteks seljavalude korral ettekummardamine või põlvevalude korral küki sooritamine. Iga harjutus, mis valu või probleeme tekitab, näitab ära murekoha. Pärast seda on vaja sooritada liikuvusharjutused, mis probleemsele kohale positiivselt mõjuvad. Pärast harjutusi viiakse valu tekitav harjutus uuesti läbi – kui probleemne koht on liikuvam või esineb vähem valu, tähendab, et liikuvusharjutus omab positiivset mõju. Nii on võimalik liikuvusharjutustega liikumiskvaliteeti parandada, mis omakorda muudavad ka kehahoiaku ja keha liikumismustri ilusamaks.

 

Läbi eesmärgipäraste ja pidevalt sooritatud liikuvusharjutuse on võimalik parandada liikuvushäireid kehas, kehahoiakut ja elukvaliteeti ning sooritada paremaid tulemusi nii spordis, töös kui igapäevastes tegevustes.