Firmafitness on tänaseks treeninud ja koolitanud inimesi ligi kümme aastat ning selle aja jooksul oleme märganud, et kuigi inimeste soovid ja harjumused liiguvad tervisliku toitumise suunas, on siiski endiselt vähe teadmisi selle osas, mida toidu valimisel silmas pidada. 

 

Toiduainete valik poes on lai ning näiliselt sama toote toiteväärtus võib olla sõltuvalt tootjast vägagi erinev. Selles artiklis jagame sinuga 3 peamist argumenti, millele peaksid toitu valides tähelepanu pöörama, et see päriselt ka tervislik oleks ning sinu eesmärke ellu viia aitaks!

1 Pööra tähelepanu suhkru sisaldusele

 

Pealtnäha tervislikud toiduained võivad olla tõelised suhkrupommid. 

Toode, millele on suurelt peale kirjutatud “fitness” on tegelikult täielik suhkrupomm. 100g kohta 26,1g suhkrut tähendab, et ligi veerand selle paki sisust on lihtsalt suhkur. Teine toode on pealtnäha tavaline müsli, aga suhkruid on seal palju vähem – 5,5g 100g kohta. 

 

Suhkruid ei tasu karta, aga enda tervise huvides tasub suhkrute tarbimisega end kursis hoida.

Mõned toidud sisaldavad suhkruid looduslikult. Osa suhkrutest aga lisatakse toitudesse-jookidesse nende valmistamise käigus,  mida sellisel juhul nimetatakse lisatud suhkruteks

Lisatud suhkrute kogus päeva jooksul peaks jääma alla 50 grammi päevas.

Vaata järgmist näidet: pealtnäha sarnased tooted, aga suhkrusisaldus on täiesti erinev. 

 

Kas selleks, et päevas vähem kui 50g lisatud suhkrut tarbida, on vaja hakata eraldi üles kirjutama ja arvutama? Tegelikult ei pea. Vali toiduained, kus on vähem suhkruid. Hakka lugema etikette ja tegema teadlikke valikuid. 

Tea, et suhkruid on tänapäeval lisatud pea igale poole – maitsestatud jogurtid, kohupiimad jm piimatooted, liha marinaadid ja näiteks ka poe valmissalatid. 

Miks üldse pöörata tähelepanu suhkru tarbimisele?

 

Ilmselt pole kellelegi uudis, et rasvumise arv maailmas aina tõuseb. Kindlasti ei saa siin süüdistada ainult suhkruid, kuigi neil on selles kindlasti oluline roll. Kuna rasvumine omakorda on üheks tugevaks riskifaktoriks näiteks südame-veresoonkonnahaigustele ja 2. tüüpi diabeedile, siis tuleks tegeleda kõikide rasvumist põhjustavate teguritega (sh ka lisatavate suhkrute liigtarbimisega).

 

Lisatud suhkrutega tooted on teistest toitudest väiksema kiudainete, vitamiinide ja mineraalainete sisaldusega. Nende eelistamisel ja teiste toitude vähendamisel saab organism oma normaalseks toimimiseks vajalikke aineid oluliselt vähem. 

Kahjuks on vale ka arvamus, mille kohaselt võib n-ö tervislikke suhkruid nagu näiteks pruun suhkur, sahharoos või fruktoos rohkem tarbida ning seeläbi päevast suhkrukogust tõsta. Paraku on need kõik siiski suhkrud ning nende liigtarbimisega teeme karuteene mitte ainult oma kaalunumbrile, vaid kogu tervisele üldiselt. 

2 Pööra tähelepanu rasva sisaldusele

 

Pealtnäha sarnased hakklihad on oma koostise poolest täiesti erinevad.

Nii nagu suhkruid, ei ole vaja ka rasvu karta. Hea tervise huvides tuleb tarbida rasvu mõõdukalt. 

 

Rasvad on olulisel kohal meie igapäevases toitumises, sest tänu rasvadel tarbimisele omastab meie keha rasvlahustuvaid vitamiine.  Rasvade vähesuse korral võib pidurduda kogu organismi areng ja langeda vastupanuvõime väliskeskkonna mõjule.

 

Teisalt, kuna rasvad annavad väga palju energiat (1g rasv annab 9kcal vs 1g valke 4 kcal), siis tarbides rasvarikkaid toite, on väga kerge saada üleliigset energiat. Kui energia tarbimine ja selle ära kulutamine ei ole tasakaalus, võib see ladestuda liigse rasvana rasvkoes, see aga viib ülekaalulisuse või rasvumiseni.

 

 

3 Söö toitu, mis looduses päriselt eksisteerib


Mõlemal juhul on tegemist kanaga. Kana süües saame valku, valgud tagavad organismi tugeva ning toimiva immuunsüsteemi, samuti osalevad nad paljude ühendite transpordis. Tundub nagu võiks mõlemat toodet eelistada. Tegelikult on valmistootes kõigest 41% liha. Vähem kui pool! Millest koosneb ülejäänud 60%? 

 

Poolfabrikaadid on täis küllastunud rasvadest, suhkrust, soodiumist, säilitusainetest ja muudest õudustest. Need toidud on täis tühje kaloreid, mis panevad insuliini arutult hüppama, mis omakorda põhjustavad rasvumist või diabeeti.

 

Kui sa oled keegi, kes teeb trenni, aga füüsiline vorm on endiselt kuidagi pehme, peaksid tegema mõttepausi ning analüüsima, kui suure osa sinu toidulauast moodustavad poolfabrikaadid. Äkki just nende asendamine päris-lihaga annaks soovitud tulemuse kiiremini. 

 

Muuda toiteväärtusest huvitumine oma harjumuseks!

 

Kokkuvõttes võime öelda, et kiirteed unistuste vormi ja tervisliku elustiili suunas ei ole. Kuid see kõik algab väikestest valikutest, mis omakorda algab harjumuste muutmisest. Kui sa ei ole iialgi toitude toiteväärtusi poes lähemalt uurinud, võib see esialgu tunduda tüütu lisakohustusena. Küll aga võin omast kogemusest kinnitada, et see on ainuke võimalus muuta oma toidulaud teadlikumaks ja tervislikumaks ning liikuda seeläbi tervema elustiili suunas. Toitudes teadlikult ei muutu ainult meie välispilt, vaid ka üldine hea- ja rahulolu. 

 

Niisiis! Järgmine kord poodi sisenedes keera see müslipakk teistpidi ja vaata, mis sind pakis ees ootab: kas kilo ebavajalikku suhkrut või saad sealt midagi kasulikku ka!

 

Käi avatud silmadega ringi, loe toiduainete koostist ja tee teadlikke valikuid. 

Söömine on ainus töö, mis toidab, aga selleks, et see sind päriselt toita saaks, pead aru saama, mida sa oma kehale pakud!