Enne, kui ostad uue laua…

Aasta aega kodukontorites töötamine on sundinud meid ümber korraldama oma elu ja töökoha. Kontorist kodukontorisse kolimine on suur muutus. Enne, kui ostad uue laua või hakkad endale uut töötamise kohta looma, loe erinevate laua tüüpide kohta.

Hästi ülesseatud töökoht aitab püsida produktiivne ja fokusseeritud ning vältida sundasenditest tingitud vigastuste tekkimist. Pikalt ühes asendis istumine iga päev võib põhjustada valusid ja ebamugavustunnet, mis viivad vigastuseni. Tüüpilised on alaselja- ja kaelaprobleemid. Isegi, kui viskaksid minema oma kontoritooli ja hakkaksid ainult püstises asendis töötama, ei oleks see suureks abiks. Miks? Sest nii istumisel kui seismisel on omad plussid ja miinused. Millise peaksid valima? Milline on tervislik asend ja kuidas seda üles seada? Käesolevas blogipostituses käsitleme 3 tüüpi töölaudu: täisautomaatsed, seisulauad ja desk convert.

Istumine või seismine? Milline on parim arvutiga töötamiseks?

 

Ergonoomilised seisulauad

Need lauad on reguleeritavad ja võimaldavad nii istuda kui seista. Istu-püsti asendite vahetamine aitab vähendada füüsilist stressi, mida põhjustab ühes asendis pikalt olemine.

Kuidas kasutada ergonoomilist seisulauda?

Laua kõrgus – töökoht peab olema sätitud nii istumiseks kui seismiseks. Töökoht peaks olema mugav töötamiseks nii istuvas kui seisvas asendis. PEa meeles, et meile kõigile ei sobi ühesugune laua kõrgus. Seega ära säti oma laua kõrgust töökaaslase järgi.

Monitori kõrgus – kas teadsid, et oma monitori kõrgust pead muutma vastavalt sellele, kas istud või seisad? Meie keha pikkused on erinevad ja seetõttu pead reguleerima monitori kõrgust vastavalt sellele, kas istud või seisad. Tavaliselt peab monitori kõrgust veidi tõstma, kui seisad ja veidi allapoole reguleerima, kui istud.

Tööülesanded – ergonoomilise seisulaua olulisus (kodu)kontoris oleneb ka sellest, kas töö tegemise viis on intensiivne ja korduvate liigutustega või mitte. Kas töö nõuab keskendumist arvutiekraani või pakub töö võimalust pidevalt liikuda.

Kroonilised valud ja ebamugavustunded – enne ergonoomilise laua soetamist tuleb samuti mõelda, kas ja millised valud kehas eksisteerivad. Ergonoomilise töökoha loomisel tuleb arvestada sellega, et töökoht peab vastama kehale ja vajadustele.

Püstiseisulauad

Selline laud ei ole reguleeritav. Tegemist on kõrgema lauaga, mis on mõeldud püstises asendis töötamiseks. Need lauad ei ole parimad, kui tegemist on ainult arvutiga töötamisega. Selline laud sobib suurepäraselt näiteks klienditeenindajale, kes küll kasutab arvutit tööülesannete tegemiseks, aga töö hõlmab ka muid tegemisi, milleks vaja ringi liikuda.

Kuidas kasutada püstiseisulauda?

Püstiseisulaud sobib kõikide tööülesannete tegemiseks, mida on mugav teha seisvast asendist. See tähendab, et tööülesannete hulka võivad kuuluda mõned füüsilised tegevused, nt tõstmine, asjade liigutamine vms. Püstiseisu lauda kasutades on oluline meeles pidada, et teha tuleb istumispause, et anda jalgadele puhkust.

Laua all peaks olema piisavalt ruumi jalgade jaoks. Kui teha istumispausi, on ruumi jalgadele.

 

Sülearvutilauad püsti töötamiseks

Need on eraldi sülearvuti alused, mis võimaldavad töötada püstises asendis, kui need tavalise laua peale panna. Neid reklaamitakse kui kõige odavamaid alternatiive püstises asendis töötamiseks. Need vahendid tulid turule kuskil 20 aastat tagasi ja olid väga kallid. Samal ajal hakati levitama marketingi sõnumit “istumine on uus suitsetamine”. See tegi sülearvutilauad väga populaarseks. Ma ei leia, et sülearvutilauad on parimad abivahendid. Tavaliselt on need kätele liiga kõrged ja loovad niiviisi pingeid õlavöötmesse ja ei lase randmete ja küünarnukkidel ühel joonel olla.

Kuidas kasutada sülearvutilauda?

Vaata, kas saad hoida küünarnukke mugavalt nii, et ei tekiks pingeid õlgadesse

Vaata, kas monitori kõrgus on õige

Siin olidki 3 erinevad lauda, mis aitavad töökoha ergonoomilisemaks muuta ja ka püstises asendis töötada. Kui tahad teada rohkem, kuidas seada üles töökohta kodukontoris või kuidas õigesti istuda seista ja töökoha ergonoomikast, saad tellida meilt ka koolitusi. Vaata lähemalt SIIT