Varasemate elutingimuste puhul ei vajanud inimene õigeks hingamiseks juhiseid. Nii nagu loom ja laps, hingas inimenegi loomulikult õigesti. Tsivilisatsioon tõi aga inimese ellu muudatusi. Valdavalt istuva eluviisi tõttu oleme omaks võtnud ebaloomuliku kehahoiaku seistes, kõndides, istudes. See on röövinud meilt võimaluse hingata õigesti ja loomulikult. Enamikel inimestel viitavad välised tundemärgid nõrgalt arenenud hingamiselunditele. Rinnakorv on sisse langenud ja õlad ettepoole roteerunud. Tihti esineb nohu, köha, bronhiiti ja hingamiselundite haigusi.

 

Väike hingamise teooria:

Ninaõõne kaudu kopsudesse sisenev õhk puhastatakse, soojendatakse ja tehakse nakkusvabaks. Kui õhk tungib organismi suuõõne kaudu, seda ei juhtu. Just sellepärast peab alati hingama nina, mitte suu kaudu. Sissehingamine toimub rinnaõõne laienemisel lihaste kokkutõmbumise tagajärjel. Kui välimised roietevahelised lihased kokku tõmbuvad, siis roided pöörduvad ja kerkivad ning rinnaõõne maht suureneb. Samal ajal toimub ka kopsude paisumine. Kopsude paisudes alaneb neis õhurõhk ja selle tulemusel tungib kopsudesse välisõhk ja toimub sissehingamine. Väljahingamist tekitab rinnaõõne vähenemine sissehingamisel kokkutõmbunud lihaste lõtvumise tagajärjel. Rinnaõõne vähenemise tulemusel toimub kopsude vähenemine ja kopsusisese rõhu suurenemine. See põhjustab kopsudest õhu väljaliikumise, s.o väljahingamise.

 

Õige hingamine – hea jume

Kopsud ei ole mitte ainult hingamiselundid. Kopsude kaudu eemaldatakse kehast laguained – süsihappegaas ja vesi. Vee eritumine toimub auramise teel. Kui me kopse küllaldase hulga värske õhuga ei varusta, ei suuda kopsud eemaldada laguaineid ja tekib mürgitus. Rikutud ebapuhas õhk mõjub samuti mürgitust tekitavalt, ainult vähesel määral. Halvasti hingava inimese veri on tume. Tihti põhjustab just see halva näovärvi.

 

Nõrgad kopsud – halb seedimine

Õhupuudus mõjutab toitainete imendumist, see aga omakorda nõrgestab kopse. Hapnikupuudus tingib ebapiisava toitumise ja mittetäieliku laguainete eemaldamise, mille otsene tagajärg on tervisehäired.

Orgaaniliste ainete lagunedes vabaneb energia. Seda energiat kulutatakse elundite tegevuseks, tööks ja keha soojendamiseks. Heade hingajate keha ei jahtu nii kergesti.

 

Samuti annab hingamine siseorganitele ja lihastele väga vajalikku võimlemistreeningut.

 

Kokkuvõte Gunnar Aarma artiklist “Hingamine on elu, seetõttu tuleb õigesti hingata” 15.09.16