Jah, me kõik oleme pandeemiast juba väsinud ning paljud tunnevad iiveldust võimaliku teise eriolukorra kehtestamise ees. Võimalik, et me ei pea seda viimast korda tegema.
Probleem on selles, et pandeemia ohjeldamiseks kehtestatavad piirangud ja reeglid on justkui loodud kahjustama meie vaimset heaolu võttes meilt ära naudingut pakkuvad tegevused. Kuna ei ole näha maailmas toimuva olukorra paranemist, mõjub see rusuvalt meie vaimsele tervisele põhjustades stressi ja ärevust.
Mida teha, kui kehtestatakse uued karmimad piirangud? Me peame esimene tähelepanu pöörama oma vaimsele tervisele.
Käesoleva postituse eesmärk on pakkuda lahendusi, kuidas olla vaimselt tugev ebakindlates olukordades, näiteks praegusel ajal.
Vaimne heaolu
Hea vaimse heaolu tunnused on järgnevad:
* Tunned, et su elul on eesmärk ja mõte
* Tunned end otsustaja rollis
* Tunned, et arened isiksusena
* Tunned, et tuled oma eluga hästi toime
* Sul on head suhted lähedastega
* Sa tunned hästi iseend
Tavalistes tingimustes lubavad igapäevased elutingimused säilitada meie head vaimset heaolu ilma liigsete lisapingutusteta. Rõõmu toovad igapäevased tegevused, näiteks positiivsed vestlused kolleegidega, uute inimestega tutvumine, uute vaatamisväärsustega tutvumine, ööelu nautimine, kino või teatri külastamine, reisimine jpm.
Enne, kui need tavalised tegevused meile keelatud olid, ei märganudki, kui palju need meile tegelikult rõõmu tegid ja meie vaimsele heaolule kaasa aitasid. Eriolukord ja piirangud takistavad meil tavalistest tegevustest rõõmu tundmast. Kui meilt võetakse midagi ära, mis varem nii kättesaadav oli, tunneme end justkui vangina. Seetõttu ongi oluline kaitsta oma vaimset heaolu, et mitte lubada välistel faktoritel põhjustada stressi, ärevust või unetust.
Alljärgnevalt pakume välja mõned lahendused, kuidas oma vaimse heaolu eest hoolitseda.
Loo endale uus harjumus
Parimaks uueks harjumuseks on midagi, mis oleks tervisega seotud – füüsilise või vaimse tervisega. Uue harjumuse loomisel on oluline püsivus ja eesmärk. Sea endale kõigepealt eesmärk, näiteks kõndida iga päev 10 000 sammu. Vaimse tervise eest hoolitsemine on praegusel ajal sama oluline kui oma füüsilise tervise eest hoolitsemine. Eesmärkideks võiksid seada näiteks: mediteerida iga päev 5 min või teha 5 min hingamispaus igal päeval. Hingamispauside kohta saad lähemalt lugeda siit. Sea endale kergesti saavutatavad eesmärgid ja tähista igapäevaseid väikeseid võite. Vaid nii saab väikesest väljakutsest igapäevane harjumus ja vaid nii jõuame suurte eesmärkideni.
Investeeri headesse suhetesse
Vaatamata uutele piirangutele, mis raskendavad inimestega kokkusaamist, hoia oma suhteid läbi tänapäevaste tehnoloogiavahendite. Jah, me kõik oleme väsinud istumast päevast päeva Zoomis või Teamsis, aga ära jäta seetõttu oma lähedastega suhtlemata. Me kõik oleme tüdinud sellest olukorrast, teeme vähemalt üksteisel tuju heaks!
Säilita iseseisvus
Pidevalt kodust töötamine ning erinevate piirangute järgimine võib tekitada tunde, et me ei ole enam omaenda peremehed. Kuidas vaatamata kõigele tunda, et Su elus on veel mingigi otsustusvabadus? Keskendus asjadele, mida Sa saad ise kontrollida. Näiteks, Sa saad kontrollida, kui kaua aega päevas veedad uudiste lugemisele, kui tervislikult otsustad toituda või kuidas organiseerid oma ajakasutust.
Kodukontoris töötades võib kaduda organiseeritus. Lepi iseendaga kokku, mis kell ärkad, mis kell sooritad olulisi tegevusi ning kuidas veedad vabu päevi.
Hoia oma elu organiseerituna
Vaimsele heaolule mõjub hästi organiseeritus. Näiteks hommikuti samal kellaajal ärkamine ja riietumine. Riietu ümber isegi siis, kui töötad kodukontoris. See aitab vahet teha, millal on töö tegemise aeg ja millal puhkeaeg.
Analüüsi end
Kasuta võimalust ja õpi end paremini tundma. Analüüsi oma tugevusi ja õpi neid hindama. Keskendu oma tugevustele, sest need aitavad hoida su vaimse heaolu positiivsena ja igast raskest olukorrast tugevamana välja tulla.