Lihasvalu, mis tekib päev või paar pärast treeningut, on ilmselt kõik lugejad kogenud. Mõned tunnevad lihasvalu päev hiljem, teised ülejärgmisel päeval – kummalgi juhul on tegemist normaalse nähtusega.
Mis on treeningjärgne lihasvalu?
Lihasvaluga kaasneb tihtipeale ka tundlikkus ja kangustunne. Tundlikkus lihases suureneb lihast venitades, pingutades või survet avaldades, aga mitte puhkeasendis.
Mis põhjustab lihasvalu?
Treeningjärgse lihasvalu tekkimise mehhanismist pole veel täielikult aru saadud, aga arvatakse, et põhjus peitub treeningu ajal tekkinud mikrotraumadest lihastes. Mikrotraumad tekivad treeningu käigus, kui sooritada eelkõige ekstsentrilisi liikumisi. (Ekstsentriline ehk järeleandev – koormusel toimub lihase väljavenitus, lihaste otsad justkui kaugenevad teineteisest. Toome näiteks harjutuse biitsepsile ehk õlavarre kakspea lihasele: ekstsentriline faas on siis, kui raskus liigub õla juures tagasi alla, sellega rõhutatakse harjutuse raskemat faasi.)
Mis ei põhjusta lihasvalu?
Treeningjärgset lihasvalu ei põhjusta piimhape. Piimhape on kõrvalprodukt, mis kaob umbes tunni pärast treeningut. Ka tugev treening ei põhjusta lihasvalu. Lihavalu tekib, kui kehale tutvustakse uut harjutust, uut treeningut, uut koormust ehk tehakse harjutusi, millega keha harjunud ei ole. Lihasvalu ei teki enam, kui keha on selle treeninguga juba harjunud.
Kuidas vabaneda lihasvalust?
Kõige parem viis lihasvalust vabaneda on kerge aeroobne treening, näiteks jalutamine. Kui su jalalihased on kaks päeva pärast treeningut valusad, siis ära lase end sellest häirida ja tee kerge treening. Pea meeles, et valusate lihastega treenimisel tee korralik soojendus ja võta rahulikult, enesetunde järgi.