Õige rüht on väga oluline, et oma selga tervena hoida ja vähendada alaseljavalusid. Seljale on vaja tähelepanu pöörata kõigil – nii neil, kes veedavad suure osa oma päevast istuvas asendis, kui ka neil, kes enamjaolt seisavad või liiguvad.

 

Seljavalud tekivad, kui me ei pööra tähelepanu oma rühile, sest see viib lihased pingesse. Pika aja peale võivad lihaspinged anatoomiliselt muuta lülisammast (sh skolioosid, takistada verevarustust või tekitada probleeme teistes lihastes, liigestes ja lülisamba diskides. Samuti võivad eelnevalt nimetatud vaegused olla pea- ja kaelavalude põhjuseks, tekitada pidevat väsimustunnet ja isegi probleeme hingamisega.

 

Milline on hea rüht?

Lühidalt öeldes tähendab hea rüht oskust hoida iga kehaosa teiste kehaosade suhtes õiges asendis. Väga hea rüht on siis, kui inimest külje pealt vaadates on võimalik tõmmata üks sirge joon kõrvadest kuni hüppeliigeseni ehk ühel joonel on kõrvad, õlad, puus, põlv ja hüppeliiges.

rühitreening

 

Päeva jooksul võid Sa ennast leida erinevatest asenditest – kord istud, siis seisad, kummardad, painutad, lamad jne. Iga asendi puhul küsi endalt korraks: “Milline on selja jaoks antud olukorras parim asend ja kuidas ma endale kõige vähem liiga teen?” Kui Sa oma asendit muudad, siis proovi seda teha sujuvalt, liiga järsud liigutused ei ole igas olukorras head. Kui alustad oma rühi parandamisega, siis võib tunduda, et pead kogu aeg oma kehaasenditele mõtlema, kuid ajapikku muutub see automaatseks, sest tekib lihasmälu.

 

Ergonoomilistest toolidest

 

Arvutiga töötamine võib põhjustada nii rühiprobleeme kui ka alaseljapingeid. Paljud kontoritoolid, mida kasutame, ei sobi meie kehaga või ei toeta piisavalt alaselga. Tööandjal on aga keeruline ja kulukas iga töötaja individuaalsetest vajadustest lähtuvat ergonoomilist tooli osta ning seega on need tihti kõigil ühesugused. Aga kas teadsid, et ka kõige ergonoomilisem tool ei pane Sind ikkagi õigesti istuma? Antud juhul mainin, et olen ise suur ergonoomiliste toolide pooldaja ja nendel on tõesti parem ja mugavam istuda kui taburetil, aga oma keha eest peab igaüks ise hoolitsema. Seda tööd ei tee ükski tool Sinu eest ära.

 

Seega ainus ja parim lahendus, kuidas vältida toolil istumisest tekkivaid probleeme, on püsti tõusmine. Niipea, kui tõused toolilt, lõppevad ka istumisest tulenevad lihaspinged. Meie kehad, eriti lülisammas, on mõeldud liikuma. Seega parim variant on tõusta püsti, sirutada ja venitada oma pinges keha ning liikuda!

 

Kokkuvõtteks……