Käesolevas positituses keskendun just kodukontori ergonoomikale. Mis erinevus on kodukontori ergonoomikal ja päriskontori ergonoomikal? Nimelt kodukontori ergonoomikast rääkides arvestan sellega, et inimesed kasutavad sülearvutit.
Mida aga tähendab ergonoomika? Ergonoomika uurib inimese efektiivsust tema töökeskkonnas. Kui me räägime ergonoomilisest räägime töökohast, räägime me töökohast, kus inimene töötab kõige efektiivsemalt. Töökoht ei tohi põhjustada sundasenditest ja -liigutustest tulenevaid vigastusi. Lisaks, kui me räägime ergonoomikast, peaksime me rohkem rääkima sellest, kuidas seada töökohta vastavalt enda kehaehitusele ja liigutustele, mitte vastupidi.
Ergonoomiline on mugav töökoht. Sellises töökohas on sul olemas kõik vajalikud vahendid, mis on õigesti paigutatud. Aga mitte ainult! Ka töötamise viis peab olema ergonoomiline!
Alustame aga algusest….
Ergonoomilised töövahendid
Kõige olulisemad on reguleeritav tool, lisa ekraan, eraldiseisev klaviatuur ja eraldiseisev hiir. Alustame kõige olulisematest – klaviatuurist ja hiirest.
Need, kes töötavad lauaarvuti tagant, omavad juba eraldiseisvat klaviatuuri ja hiirt. Laptopi kasutajad tihtipeale aga mitte. Kui kasutada laptopi lühikese perioodi vältel, ei ole lisa klaviatuur ja hiir olulised. Kui töötada laptopiga üle 2 tunni päevas, peaks need soetama. Laptopi klaviatuuri ja touchpadi kasutades on ekraan meie silmadele liiga lähedal. Samuti sunnib sülearvuti klaviatuuri kasutamine meie randmed ebamugavasse asendisse. Pikalt sellises asendis töötamine võib põhjustada probleeme randme ja küünarvarre piirkonnas.
Tähtsuselt järgmine oleks ergonoomiline töötool. Tool peab olema reguleeritav ja mugav. Ei ole olemas kõige paremat kontoritooli. Iga inimene on erinev ja meile sobivad erinevad toolid. Tooli kõrgus peab olema reguleeritav vastavalt kehale ja selg peab olema mugavalt toetatud.
Lisa ekraan ei ole vajalik kõigile. Kui on vaja mitut akent korraga kasutada, on teine ekraan suureks abiks.
Töövahedite paigutus
Isegi, kui on ergonoomiliseks töökohaks kõik vajalikud vahendid olemas, siis pelgalt sellest ei piisa. Vaja on need ka õigesti paigutada ja õigesti kasutada.
Ekraan tuleb sättida silmadest ühe käepikkuse kaugusele.
Klaviatuur ja hiir peaksid olema kehale nii lähedal, et saaksid hoida küünarnukid keha ligidal.
Tool tuleb sättida vastavalt oma kehapikkusele ja laua kõrgusele. Jalad peaksid toetuma kenasti maha, reied peaksid olema paralleelselt põrandaga ja käetoed nii kõrgel, et õlad saaksid vabalt lõdvestuda.
Ergonoomiline tööstiil
Ergonoomiline asend on mugav asend ja ergonoomiline töötamise viis on kehale mugav töötamise viis. Keha on loodud liikuma, seega kõige paremini ja tunneb keha liikudes. Kõige kahjulikumalt mõjub kehale ühes asendis istumine. Isegi, kui Sul on olemas kõik vajalikud töövahendid ja sul on need õigesti paigutatud, ei ole see veel täislahendus.
Kuidas teha oma töötamise stiil ergonoomiliseks?
Esiteks, tee regulaarselt pause. Pause tuleks teha 2x tunnis ehk iga poole tunni järel. Vaheta pidevalt asendeid – parim asend on järgmine asend! Samuti, ära unusta end liigutamast! Ringuta, siruta, venita! Kuula oma keha ja tee harjutusi vastavalt sellele, kuidas Sul keha end tunneb.
Soovid veelgi rohkem selle kohta teada? Telli meie virtuaalloeng!
Kasuta ergonoomilisi töövahendeid õigesti, tee väikeseid pause, nihele ja Su töökoht ongi ergonoomiline.