Pühade perioodil seostuvad meile rahuaeg ning pere ja lähedastega koos ajaveetmine, aga osadele ka ülesöömine, stress ja paratamatu kaalutõus. Peale sööminguperioodi saabub vana-aastaõhtu, kus me teeme erinevaid lubadusi enda käsile võtmiseks ja muutuste sisseviimiseks.
Iga aasta jaanuari alguses näen, et jõusaalis on rohkem inimesi kui tavaliselt, kellest enamik on oma uusaasta lubadusi täitmas ja oma “uut mina” teostamas. Kellel eesmärgiks kaalulangus, kellel lihase kasvatamine. Veebruariks on nendest uutest tulijatest alles vähem kui pooled. Miks? Vastus peitub selles, et nad pole kuu ajaga loodetud tulemusi saavutanud, neil puudub treeningharjumus ja loodavad uue aasta maagia peale, et peale 1. jaanuarit on nad uued inimesed. Kas oled sama märganud?
Või oled sina ka läinud jaanuaris jõusaali, et paremasse vormi saada, kuid kuu aega hiljem oled avastanud, et silmanähtavaid muutusi pole toimunud ning seetõttu motivatsiooni kaotanud?
Kuidas aga kõike seda ennetada ja päriselt oma eesmärgid uuel aastal teoks teha?
Alustuseks tuleb üle vaadata harjumused. Harjumused kujundavad meie elu ja meil kõigil on harjumused, millest tuleks lahti lasta, kui tahta saavutada oma eesmärke. Olgu selleks liigne magusatarbimine, suitsetamine, liigne alkoholi tarbimine, une mitte prioritiseerimine vms. Olen sotsiaalmeedias ja blogis varem rääkinud oma magusasõltuvusest. Ma tean seda tunnet, kus kohe peale lõuna- või õhtusööki tahaks haarata midagi head. Või, kui mõni päev on eriti hästi läinud, siis premeerida ennast jäätisega või vastupidi, mitte miski ei läinud päeval nii nagu pidi, ja nüüd lohutan ennast magusaga (ja siis pärast tunnen end veel halvemini ja mõtlen: “Suva, nüüd on kõik nagunii sassi, söön kogu magusa siis juba ära”). Jah, ma olen ka selline olnud. Aga ma sain sellest lahti. Tänu selle harjumuse muutmisele õnnestus mul 10kg alla võtta. Usu mind, kui ka sul on mõni harjumus, mis piirab sul saavutamast eesmärke, siis sul on võimalik seda muuta. See võtab aega, aga see on võimalik.
Kõige parem viis on üks harjumus asendada teisega, sest loodus ei salli tühja kohta. Ma asendasin oma pärastlõunase maiustuse gaseeritud kalorivaba joogiga – mõnikord piparmündi värska, teinekord sidruni värska vms. Sain aru, et ma soovinud mitte seda kommi, vaid mingit teistsugust tunnet suus peale lõunasööki. Selleks ei pidanud olema maiustus, vaid piisas ka kalorivabast joogist. Nii saingi oma pärastlõunasest kommisöömisest jagu, sest mu harjumus asendus teiste harjumustega. Ma nüüd ei mõtle, et iga inimene peaks hakkama gaseeritud jooke jooma. Ma tahan seda öelda, et ühe halva valiku saab asenda parema valikuga. Näiteks šokolaadi asemel haarata proteiinibatoon jms.
Uue harjumuse kujundamisel on peamiseks järjepidevus ja kannatlikkus. Harjumuste kujundamine on individuaalne protsess ja on igal inimesel erinev. Oluline on seada realistlikud eesmärgid ja olla enda vastu hell ka siis, kui edusammud võtavad kauem aega kui algselt lootnud olid.
Kuidas me uut harjumust kujundame?
- Uue harjumuse kujundamiseks valime kõigepealt eesmärgi, mida saavutada tahame. Ainult ühe. Sellest juba piisab. Me ei hakka kohe kõike muutma, sest nii ei jõua me mitte kusagile. Oluline on teha muutusi samm-sammult. Näiteks, võib eesmärgiks olla hakata olema rohkem aktiivsem, tervislikumalt toitumine, une priotiseerimine, stressiga paremini toimetulemine jne.
- Kui eesmärk on valitud, otsime vastust küsimusele: “Kelleks me saada tahame?”. Kas me tahame saada sportlaseks (kui eesmärgiks hakata trennis käima), teadlikuks toitujaks (kui eesmärgiks hakata tervislikumalt toituma), puhanud inimeseks (kui eesmärgiks une priotiseerimine) või buddhaks (kui eesmärgiks stressiga edukam toimetulek). Enne, kui me hakkame eesmärgi nimel tööd tegema, peame me end idetifitseerima kellegina, kes me veel ei ole.
- Seejärel valid ühe väikese tegevuse, mis hakkab Sind igapäevaselt oma eesmärgile lähemale viima. Mis on see kõige väiksem tegevus, mida saad kohe teha, mis viib Sind lähemale sellele, kes Sa olla tahad?
- Sellele samale tegevusele on vaja tekitada õige aeg ja koht.
Need kõik sammud tegin ma iseenda peal läbi, kui hakkasin bikiini fitnessi võistlusteks valmistuma. Selleks, et saada edukaks spordialal, milles mul kogemus puudus, pidin idetifitseerima end bikiini võistlejana enne, kui ma seda olin. Samuti nõudis võistlusteks valmistumine suurt muutust mu elustiilis ja harjumustes. Olen harjumuste kujundamise teekonna enda peal läbi teinud ja rakendanud oma kogemusest saadud teadmisi ka klientide peal ning üheskoos saavutanud suurepäraseid tulemusi. Rohkem minu valmistumise protsessist saad lugeda SIIT.
Detsembrikuus alustasin koostööd Myfitnessiga, et oma meetodit rohkematele huvilistele tutvustada.
Kutsun sind osalema uhiuude 4-nädalasse programmi, mille jooksul aitan muuta sinu harjumusi mitte paariks kuuks, vaid terveks eluks.
Teed seda 4-liikmelises grupis, et üksteisele toeks olla. Kohtume 2 korda nädalas jõusaalis, kus saad treeneri juhendamisel harjutuste korrektset tehnikat ja sooritusviisi õppida. Lisaks toimub 3 webinari, kus õpid harjumuse kujundamise tehnikaid ja teeme praktilisi harjutusi, mis PÄRISELT aitavad “uut mina” luua. Ja see “uus mina” ei ole mitte 1 kuuks, 1 aastaks, vaid. kogu oma eluks.
Kuna grupp on väike, saab iga osaleja personaalset lähenemist ja just endale vajalike harjumuste kujundamisele keskenduda ning üheskoos inpireerime teineteist.
Tule ja alustame kohe! Loe rohkem ja registreeri siin!
Treeningprogramm alustab 8. jaanuaril Rävala ja Kristiine Myfitnessis