Hetkel puutume kokku mitmete negatiivsete sündmuste, uudiste ja häirijatega, mis justkui nõuavad meilt liialt palju tähelepanu. Need häirijad aktiveerivad meie sümpaatilise närvisüsteemi, mis hoiab meid ärevana ning ei luba meil rahuneda. Sümpaatilise närvisüsteemi eesmärgiks on organism ette valmistada tegutsemiseks ja parasümpaatilise närvisüsteemi eesmärk on organismi rahustada. Just viimasele on meil vaja keskenduda, et enda vaimset heaolu tõsta ja ärevust vähendada. Pidev sümpaatilise närvisüsteemi stimuleerimine on kehale väsitav ning ei lase meil end korralikult välja lülitada.
Kui oleks vahend, mis aitaks Sul keerulistest päevasündmustest korra välja lülitada, looks tasakaalu Su kehas ja alandaks samal ajal vererõhku, kas Sa kasutaksid seda?
Aga kui see vahend on tegelikult kõigile kättesaadav hingamine?
Mis on hingamispaus?
Hingamispausid kuuluvad positiivse psühholoogia valdkonda, mille eesmärgiks on muuta meie igapäevast elu paremaks. Lihtsad tähelepanule ja meelerahule keskenduvad harjutused võimaldavad tõsta inimeste vaimset heaolu ja tervist. Sedalaadi harjutused on näidanud häid tulemusi stressi, ärevuse, tähelepanu puudulikkuse ja sihitu mõttetegevuse vähendamisel. Neid on kasutatud juba pikaajaliselt erinevates psühhoteraapia koolkondades ja mitmesugustes haridusprogrammides. Inglise keeles kutsutakse selliseid harjutusi mindfulness harjutusteks.
Mis on nende eesmärk?
Hingamispauside eesmärk on õppida teadvustama oma tähelepanu liikumist ning harjuda seda teadlikult suunama ja hoidma. Olukordade ja mõttemustri teadvustamine loob võimaluse aja jooksul vabaneda oma automaatsetest käitumismustritest, mis meid ei toeta. Võime juhtida oma emotsioone ja mõtteid aitab saavutada edu enese arendamisel.
Kuigi 5-10 minutit ühes asendis istumine ja oma hingamisele keskendumine võib tunduda hirmus igav, siis kas suhtuksid asjasse teisiti, kui teaksid, et ka kõigest kolmeminutilisel hingamispausil on positiivsed tagajärjed, mis aitavad luua Su kehas tasakaalu, vähendada ärevust ja stressi?
Kuidas teha hingamispause?
- Vali endale mugav asend
- Sule silmad
- Keskendu käesolevale hetkele
- Uuri oma mõtteid
- Mõtle oma meeleolule
- Tunneta oma keha
- Koonda oma tähelepanu ainult hingamisele
- Tunneta sisse- ja väljahingamist ning samal ajal püüa oma keha pingetest vabastada
- Soorita nii pikk hingamispaus kui soovid
Pärast hingamispausi küsi endalt, kas tunnen end värskemana? Kas olen valmis oma päevaga edasi minema? Kujuta ette, et Sul on võimalik tunda end sama suurepärast absoluutselt igal päeval.
Kui tunned, et tahaksid rohkem oma vaimsele tervisele tähelepanu pöörata ja oma heaolu parandada, siis Sul on võimalus teha seda koos meiega! Viime läbi 3 nädalat kestva vaimse tervise väljakutse, mille jooksul tõstame teadlikkust vaimsest tervisest, õpime hingamispause tegema jpm. Täpsema informatsiooni leiad juba järgmises postituses.
Hingamispauside sooritamiseks võid võtta appi Youtube videod. Mõned ingliskeelsed näited: