Töökoht on töötajate jaoks nagu teine ​​kodu. Nad veedavad seal umbes poole päevast ja suurema osa oma elust. Kui keegi veedab konkreetses kohas palju aega, avaldab see tema isiksust ja elu tugevalt. Tervislik töökeskkond mõjutab samamoodi töötajate motivatsiooni, tootlikkust ja heaolu.

Tööandjad peavad keskenduma tervisliku töökoha säilitamisele. See suurendab tööga rahulolu ja vähendab töölt puudumisi.

Kuid konkreetseid juhiseid “parima töökeskkonna” jaoks pole. Töökohal on paljude keskkondade tunnused. Tööandja ülesanne on arvestada organisatsiooni kultuuril ja visiooniga. Töötaja töötab paremini, kui ta usaldab keskkonda ning saab olla väljendusrikas.

Vaatleme tööandja rolli tugeva töökoha loomisel. Kuid kõigepealt defineerime, mis on tervislik töökeskkond.

 

Mis on töökeskkond?

Need on tingimused, milles töötaja tegutseb. See hõlmab füüsilisi tingimusi kontoris. Kontoritemperatuur, seadmed, nt arvutid, toolid ja lauad. Lisaks sotsiaalne suhtlus töökohal, sealhulgas kolleegide ja juhtidega.

Töökeskkond koosneb kolmest alaliigist: tehnoloogiaga seonduv, inimesega seonduv ja organisatsiooniline. Tehniline keskkond hõlmab töövahendeid, inimkeskkond hõlmab meeskonda ja organisatsioonikeskkond tähendab ettevõtte tavad, väärtused ja filosoofiad.

 

Miks on tervisliku töökeskkonna loomine oluline?

 

Uuriti 10 000 töötajat, kus selgus, et 85% töötajatest pole oma töökeskkonnaga rahul. Neil on raske keskenduda ülesannetele.

 

Töötajad peaksid töötama keskkonnas, mis rahuldab nende füüsilisi ja emotsionaalseid vajadusi. Töökoht peaks alati tooma igast töötajast parima välja. Vaenulik töökeskkond häirib töö- ja eraelu tasakaalu. Sellel on negatiivne mõju töötaja aktiivsusele, vaimsele tervisele ja töötulemustele.

 

Seetõttu toob positiivse töökeskkonna loomine organisatsioonile edu. Kurb kontorikeskkond vaenulike töötajatega mõjutab nende töökindlust. Töökoha stressiga võitlemine heaolu säilitamiseks muutub keeruliseks. Positiivse töökeskkonna loomine motiveerib ja kaasab töötajaid.

 

Mis võib luua negatiivse töökeskkonna?  Näiteks läbipaistmatu juhtimine, kallutatud ettevõtte poliitika, töötingimused, vastastikused suhted ja palk.

 

Töökeskkonna tegurid

 

Töökeskkonnas on palju tegureid, mis mõjutavad töötajate heaolu. See, kui hästi töötaja nende teguritega tegeleb, määrab, kui nauditav on töötada. Nendest teguritest sõltub ka see, kui kauaks nad tööle jäävad. Tööandjad peavad oma töökeskkonna hindamisel neid punkte arvesse võtma. Kui see on õigesti hinnatud, saab vajadusel teha kõik vajalikud kohandused.

 

Kuidas luua tervislik töökeskkond

 

  1. Parandage kontoriergonoomikat

 

Kaasaegne kontor on täis keerukaid ja dünaamilisi elemente. Kontorikeskkond areneb pidevalt vastavalt uuematele tehnoloogiatele ja töötajate vajadustele. Isegi kontori määratlus muutub. 2022. Aasta kontor on dünaamiline ja paindlik. See võib asuda kontoris, kodus, talus, hotellis jne. 

 

Hallake kaasaegset kontoritöökohta. Töötajate mugavuse tagamiseks tehke muudatusi vastavalt töötajate ettepanekutele.

 

Õpetage töötajatele, kuidas kohandada tööjaama töötaja vajadustele vastavaks. Õpetage ergonoomika põhitõdesid. Kontrollige, kas mööbli ja valgustusega on probleeme. 

 

Perioodiliste hindamiste täiustamine kontoris on lihtne ja annab märkimisväärset kasu. Töötajate mugavuse suurenemine toob kaasa väiksema tööga seotud vigastuste riski. See väheneb, mistõttu puuduvad töötajad vähem töölt. 

 

  1. Juhtige läbipaistvalt

 

Iga töötaja soovib töötada seal, kus juhtkonnal on selged ambitsioonid. Juhtimispõhimõtete rikkumine ja ressursside ebaefektiivne kasutamine mõjutavad organisatsiooni lõpptulemust. Töötajad ootavad juhtkonna ausat suhet kõigi oma töötajatega. 

 

Palgake õiged inimesed, looge avatud suhtluskanalid. Hoidke töötajaid ettevõtte poliitikaga kursis. Las iga töötaja tunneb end väärtustatuna ja kaasatuna. Kõik need on suured plussid töötajate silmis.

 

  1. Edenda sõbralikke ja paindlikke töötingimusi

 

Keegi ei taha töötada hirmutavas töökohas. Sellel on otsene mõju produktiivsusele. Töötajate vaimne tervis paraneb, kui nad töötavad mugavas töökohas.

Hoidke oma töötajate vaimsel heaolul silma peal ja pakkuge paindlikku tööaega. Loo sõbralik ja toetav töökultuur. 

 

  1. Viige läbi meelelahutuslikke tegevusi

 

Mõnikord võib rutiinne töötamine olla töötajatele närvesööv. Meelelahutuslikud tegevused on parim viis igapäevasest rutiinist tuulutamiseks.

 

Viige läbi lõbusaid tegevusi ja mänge. See võib edendada meeskonna sidumist ja anda töötajatele nauditavama töökogemuse. See aitab ka töötajatel stressi leevendada.

 

  1. Julgustage kaastöötajate omavahelist tervislikku kommunikatsiooni

 

Suhtlemine on iga tervisliku ja tõhusa töökeskkonna alustala. Organisatsiooni töötajad on nagu perekond. Ja terve pere jaoks peavad kõik liikmed olema ühel lainel. Korrektne suhtlus on oluline võti, mis tagab organisatsiooni edu.

 

  1. Pakkuge võimalusi individuaalseks arenguks

 

Kõik tahavad õppida ja oma oskusi täiendada. Töötajad eelistavad töötada ettevõttes, mis pakub regulaarset karjääriarengu koolitust.

 

Julgustage oma töötajaid kasvama ja end täiendama. See aitab töötajaid hoida ja tagab ressursside tõhusa kasutamise.

Loo mentorprogramme.

Julgustage oma töötajaid terviseprogrammides osalema.

Enesekindel töötaja aitab tohutult kaasa positiivse töökeskkonna loomisele.

 

  1. Premeerige oma töötajaid

 

Inimesed teevad vähem tööd, kui nende saavutused jäävad tähelepanuta. Tunnustamata töötajal pole töökohalt põnevust ja õnne. Premeerige oma töötajaid aeg-ajalt, et nad tunneksid end väärtustatuna. 

 

Lõpetuseks

 

Madalam töölt puudumise määr, väiksemad tervishoiukulud ja suuremproductiivsus on iga eduka organisatsiooni olulised koostisosad. Need peaksid olema piisavad põhjused, et meelitada tööandjaid investeerima töökeskkonna parandamisesse. Võti on töökoha muutuva dünaamika mõistmine ja vajalike kohanduste tegemine.