Title Image

Hoolitse enda eest liikumispausidega enne kui seljavalu piinama hakkab!

Hoolitse enda eest liikumispausidega enne kui seljavalu piinama hakkab!

Tänapäeval on aina rohkem inimesi justkui liimitud toolide külge, olgu see siis kontoris või kodukontoris. Ergonoomilised toolid kontorites on meie rühile tööajal kindlasti paremad kui suvaline tool kodus söögilaua taga tööd tehes. Pidevalt istudes teeme me olenemata asukohast siiski endale liiga – nii et tuleb võtta teadlikke liikumispause. Selles postituses anname teile infot, kuidas enda ja enda töötajate selgade ja üldise tervise eest hoolt kanda (ja lõpus on meil teile ka üks üllatus)!

Kontoritöö suurim pahupool ilmselt ongi pidev istumine ja mida see meie kehale ja vaimule teeb. Paljusid meist tüütab seljavalu, sest me veedame pikki päevi istudes. Kui võtta teadlikud pausid, tõusta püsti ja veidi liikuda, annab see kehale võimaluse taastuda. Mõnikord on liikumispausiks tualetipaus, ehk tood endale tassi kohvi, midagi näksida või lähed räägid kolleegiga mõne sõna juttu. Kui selle aja jooksul suudad end sirutada, võib sellest juba veidi abi olla. Kui liikumispausi tegemine kuidagi meeles ei püsi, saab tänapäeval paljusid kellasid seadistada meile märku andma, et oleme liiga kaua istunud. Muul juhul võid lausa telefoni või arvutisse panna taimeri, mis tuletaks sulle meelde kasvõi iga tund mõneks minutiks püsti seisma, toas ringi liikuma, silmadele puhkust andma.

Kodukontoris esineb kohutavalt palju istumist ja väga vähe liikumist
Lisaks seljavalule (mis meid kõiki loodetavasti ikkagi ei kimbuta) on ka muid füüsilisi ja vaimseid tagajärgi, mis on tekitatud pidevast istumisest. Kui me teeme tööd kodukontoris, siis tõenäoliselt paljud meist tõusevad voodist, söövad hommikust, istuvad laua taha, söövad lõunat sama laua taga ja töötavad seal edasi – see on kohutavalt palju istumist ja väga vähe liikumist. Kui kontorisse minek tähendas osade
inimeste jaoks enne vähemalt jalutuskäiku ühistranspordi peatuseni või mingitki liikumist, siis on kodukontor meid sellest välja lõiganud. Kui teadlikult liikumist ette ei võta, siis ei pruugigi seda juhtuda.

Füüsilisteks probleemideks, mis kaasnevad pideva istumisega, võivad olla pinged õla- ja kaelavöötmes ning randmetes. Seljavalu võib tekkida nii üla- kui alaseljas. Pidev istumine tekitab kindlasti probleeme rühiga, liikumatus ka ainevahetus- ja seedeprobleeme.
Kui me istume palju ja vahepeal liikumispause ei tee, suureneb ka ülekaalulisuse, diabeedi, südame-veresoonkonna haiguste, süvaveenitromboosi ja metaboolse sündroomi risk.

Kui pikalt arvuti taga istuda ja mitte liikumiseks tõusta, võivad tekkida ka keskendumis- ja tähelepanuhäired. Meie vaim lihtsalt väsib koos meie kehaga. Silmadki vajavad puhkepausi ja restarti, sest pidev ekraani jõllitamine muudab nad väsinuks ning meie produktiivsus langeb. Kui me pause ei tee, et natukene liikuda ja korraks teises rütmis hingata, kasvab väsimusega koos tihtipeale ka stressitase ning läbipõlemise oht.

Samm edasi lihtsalt püsti tõusmisest on tegeleda teadliku kontorivõimlemisega
Kui istud arvuti taga, oled sundasendis. Lisaks seljavalu tõttu sirutamise vajadusele tahavad tähelepanu ka näiteks randmed ja kael. Ehk üritad ebamugavustunnet vältida, selleks istudes ise mõnd sirutust-venitust tehes. Kas sa oskaksid lihtsalt niisama endale näiteks viie minutiga uue hingamise anda? Alati ei tunne me ebamugavustunnet või valu, kuid see ei tähenda, et me liikuma ei peaks – mõttekam on probleemi ennetada, kui tegeleda sellega siis, kui see meie elu juba reaalselt häirima hakkab.

Kontoris või kodukontoris liikumisele on palju võimalusi. On palju harjutusi, mis on piisavalt lihtsad, et saaksid neid suurema vaevata sooritada, kuid mis võivad su enesetunnet palju paremaks muuta. Selle asemel, et ise pead vaevata, kuidas saaksid endale liikumispausiga natuke head teha, on võimalik tegeleda kontorivõimlemisega FitQ teenuse abil.

FitQ on videotreeningute keskkond, mis pakub erinevaid live ja eelsalvestatud treeninguid. Üks nende paljudest valikutest on esmaspäevast reedeni toimuv live kontorivõimlemine. Igal tööpäeval kell 15 on live ülekanne treeneriga, kes näitab harjutusi kontorivõimlemiseks. Kõigest 5 minuti jooksul saavad inimesed kontorist või oma kodust jälgida ja kaasa teha võimlemisharjutusi, mis on spetsiaalselt mõeldud istuvale inimesele kontoris – et anda neile võimalus end liigutada, kui nende keha juba kindlasti istumisest väsinud on. Siin on teile näitevideo, mille põhjal saate aimu FitQ kontorivõimlemise treeningutest:
https://vimeo.com/ 509659521/6f5bad7208

Lisaks live treenimisele on selles keskkonnas võimalik ka neid treeninguid järele vaadata. Töötajad saavad seega valida, kas nad soovivad teha iga tööpäev live trenne või lausa koostada oma treeningkava varasematest treeningutest.

Üks väga suur võit töötajatele on kindlasti ka see, et treeninguid läbides hakkavad harjutused ka meelde jääma. Kui päeva jooksul on tunda, et selg kipub kangeks või kael teeb liiga, saab meelde tuletada kontoritreeningutel õpitu ning seda rakendada. Lihaseid ja liigeseid lõdvestades saab vähendada istuvast tööviisist tulenevaid terviseriske.

Tööpäeva sees tuleb liikuda ka siis, kui teed regulaarselt trenni
Tervise Arengu Instituut on välja toonud liikumispüramiidi, mis näitab, kui palju võiks oma tervise heaks liikuda. Seal on selgelt välja toodud, et lisaks aktiivsele eluviisile ja treeningule on oluline ka liikumine, kui oleme sunnitud töötunnid istudes veetma. FitQ pakub lisaks kontorivõimlemisele ka erinevaid muid treeninguid jõutreeningutest joogani. Kui kodukontoris tööd tehes lõunapausi ajaks keha liikumist ja vaim virgutust vajab, on võimalik lisaks kontoritreeningule oma päeva lisada ka mõni huvidele vastav
treening. Näiteks 30-minutilise intervalltreeninguga saab kindlasti hea restardi, et tööpäevaga täisjõul edasi minna. Liikumine annab vaimule ja kehale uue energia.
Treenimine ja liikumine ei ole miski, millele peaks tähelepanu pöörama alles siis, kui leiame, et kaalume natukene liiga palju või meid hakkab häirima liikumatusest tekkinud kangus ja valu.

Pidevalt liikumispause võttes ja enda keha treeningutel liigutades tõstame enda elukvaliteeti. Kui oled kunagi trenni teinud ja selle alustamine on ehk raske olnud, siis kas mäletad seda tunnet, mis on peale trenni?
Hormoonid, mille liikumine meie kehas vallandab, annavad meile hea enesetunde, värskendavad meie vaimu ja annavad meile energiat.

Kui teie töökorraldus seda võimaldab ja töötajad saavad oma koosolekuid pidada kõrvaklappidega telefoni teel, siis julgustage oma töötajaid ka tegema “liikuvaid koosolekuid”. See tähendab, et nad saaksid mõnel vaiksemal metsarajal või tänaval jalutades koosolekust osa võtta telefonitsi ühenduses olles, samal ajal värsket õhku nautides ja samme kogudes. Sedasorti liikumispaus võib paljudele töötajatele olla uudne idee, kuid miski, mis annab nende tööpäevas uue hingamise.

Haara võimalusest!
Kuna enda tervisesse investeerimine on ilmselt üks tasuvamaid investeeringuid, mida inimene teha
saab, soovitame kindlasti mõelda enda liigutamisele, kontoris ja sellest väljas. Sellega seoses on meil VITSa klientidele eripakkumine – koodiga “VITS” saab veebruari lõpuni endale pileti FitQ veebikeskkonda soetada 50% soodsamalt.

Tööandjatel soovitame kindlasti antud koodi jagada oma töötajatega. Nii saaksite koos võtta ette ühise eesmärgi töötajate liikumist suurendada, seda nii kontoris kui kodus. Kui kontoris on mõni avaram ruum suurema telekaga, saaksite kell 15 oma FitQ kontorivõimlemise grupina teha – siis on kindlasti rohkem töötajaid ka motiveeritud osa võtma.